Розробки уроків

РОЗРОБКИ УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ «ХАРЧУВАННЯ» .       6 КЛАС. 



















Урок 49
Продукти харчування.

Мета
Навчальна:
 ознайомити учнів із новими ЛО; тренувати учнів в аудіюванні та
вживанні ЛО; удосконалювати навички читання та перекладу, усного
мовлення;
Розвиваюча:
розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву,
пам’ять, увагу;
Виховна:
виховувати інтерес до вивчення англійської мови, по-
вагу до вчителя, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення
із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру
спілкування, слухання.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, children! I’m glad to see you. I think you’re well.
I hope we’ll have a wonderful time together. Let’s begin our lesson.
 Today we are going to work at the topic “Food ”. You’ll learn new words and find out what food we must eat to be healthy, how to make your healthy diet and speak about the right food, our habits of eating.

Уведення в іншомовну атмосферу.

Фонетична зарядка
1. It is very good and sweet and it is so good to eat. (Яблуко)
2. A cup of coffee hot in a proper coffee pot. (Кава)
3. I scream you scream, we all scream for ice-cream. (Морозиво)
4. Give me an orange, orange, orange. I don’t like to eat porridge,
porridge, porridge. (Апельсин) .
5. A big fresh-frozen fried fish is on a dish.
6. The cook took a good look at the cookery book.
7. I like the way you look
I like the way you cook.

ІІ. Основна частина уроку

T. How are you feeling now? As for me I am a bit thirsty. What about you?

1.Мозковий штурм: Close your eyes and think of food or drink. Now write down what first 5 things have come to your mind.
 Учні закривають очі, думають, і протягом обмеженого часу записують свої ідеї.

2.Forming groups:Count off from A to D. As form the first group, Ds form another group, Cs , Ds- all the groups get together.

3.Синтез думок:   Обговорення виконаних завдань.
T: Work in groups. Compare you lists and say why these things have come into your mind?
Учні(експертні групи)роблять загальний звіт, який потім обговорює весь клас.

T. Children, do you remember any poems about food?
P1
I like pizza,
You like cheese,
We like ice-cream,
Ice-cream, please!
P2
I like coffee,
You like tea,
I like you and
You like me!
P3
Milk and bread
for little Fred.
Tea and jam
For brother Sam
But I drink orange juice
Cocoa, milk, tomato juice
And sometimes
In a tall green glass
P4
On Sunday I like steak and chips
On Monday bread and cheese
On Tuesday Coca-Cola
And pizza… mmm, yes, please
T. Let’s remember some English tongue-twisters about food and
drinks. Now answer my questions:
1. How many meals a day do you have?
P1. I have three meals: the breakfast, the dinner and the supper.
2. What is your typical breakfast?
P2. I like a sandwich, porridge, eggs, cheese and a cup of tea.
P3. As for me I like sausage sandwiches and cocoa for breakfast.
P4. I usually eat bread and butter, eggs and juice for breakfast.
3. What is your favourite food?
P5. My favourite food is spaghetti.
P6. I like pizza.
P7. I prefer the fried potatoes and a bottle of Cola
4. Can you cook?
P8. Yes, I can. I always help my mother cooking.
P9. As for me, I can’t cook.

Фізкультхвилинка: “Hot Potato”. Учні співають пісеньку та виконують рухи, наче тримають у руках гарячу картоплину і перекидають її з однієї руки в іншу.

Говоріння, робота з лексичним матеріалом, робота з підручником
Впр. 1, с. 92.Look and match the pictures with the words from the list.
Впр. 2, с. 93.Make two lists. Think of the food and drinks you like and don’t like
Впр. 3, с. 93.Look at the items and fill in the gaps with the words from the box.
Впр. 4, с. 94. Solve the Vegetable riddles  using the words from the box.(spinach, potatoes, apple, carrot, cucumber, mushrooms, corn, onion, tomato)

ІІІ. Заключна частина уроку

Домашнє завдання
Впр. 2, с. 94 (прочитати, дати заголовки абзацам).

Підбиття підсумків уроку

T. Today you’ve worked very hard; many of you have been very active.
Also you have learnt what food we must eat to be healthy and how
to make your healthy diet.
The lesson is over. Your marks are… Good-bye.
--------------------------------------------------------------------------------------------.


Урок 50
 Все про їжу. Групи харчових продуктів. Дієти. Розвиток навичок читання.

Мета
 Навчальна:
ознайомити учнів із новими ЛО; тренувати учнів в аудіюванні та
вживанні ЛО; удосконалювати навички читання та перекладу, усного
мовлення;
Розвиваюча:
розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву,
пам’ять, увагу; Розвиватиток навички  читання.
Виховна:
виховувати інтерес до вивчення англійської мови, по-
вагу до вчителя, розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення
із культурою харчування, дисциплінованість, виховувати культуру
спілкування, слухання.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань, запис пісеньки для фізкультхвилинкиIf you are happy and you know it clap your hands

Перебіг уроку:

ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, children! I’m glad to see you. I think you’re well.
I hope we’ll have a wonderful time together. Let’s begin our lesson.
 Today we are going to work at the topic “ Everything about Food.  Food and Drinks”. You’ll learn new words and find out what food we must eat to be healthy, how to make your healthy diet, read and speak about the right food, our habits of eating.

Уведення в іншомовну атмосферу.
Warming up.
T. What have you had for breakfast today?(use Ex. 1, p91).

ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 2, с. 94 (прочитати, дати заголовки абзацам), впр. 3, ст.96(Answer the questions)
Read the article and match  the headings to each paragraph.

1.    Different Food.
2.    The Fruit and Vegetable Group.
3.    Good Snacks.
4.    The Meat Group.
5.    The Milk Group
6.     -----(Four Food Groups)
7.    The Bread and Cereal Group.
8.    Your Diet.
Впр. 3, ст.96. Робота в парах.
Робота з текстом:
1.Учні об’єднуються в групи та отримують набори карток з ключовими словами та словосполученнями з тексту. Читають текст в  та розподіляють лексичні картки по відповідним групам

The Fruit and Vegetable Group
The Meat Group


The Milk Group
The Bread and Cereal Group.

·        four  or more times every day;
·        helps to keep you healthy;
·        helps your eyes and skin;
·        is good for your teeth
·        meat;
·        fish;
·        eggs;
·        poultry;
·        nuts;
·        beans;    
·        eat it twice
         a day;      
·        it helps you grow;
·        it helps you to be strong
·        dairy products;
·        2 or 3 cups each day;
·        Helps your teeth and bones to stay healthy
·        every day;
·        is made of grains;
·        gives you energy

2.Speaking.
Обговорення тексту з опорою на складені в групах таблиці. Таку ж таблицю чотири команди учнів складають на дошці і кожна презентує одну з харчових груп, доповнюючи лексичні картки картинками- ілюстраціями.

3.Фізкультхвилинка:
“ If you are happy and you know it clap your hands”

4.Listening.
Ex. 1b, p. 98. Listen and say if  the statements are true or false.
5.Writing.
Ex. 6, p. 97. Complete the sentences.

ІІІ. Заключна частина уроку

Домашнє завдання
Впр. 6, с. 97. Complete the sentences.

Підбиття підсумків уроку

T. Today you’ve worked very hard; many of you have been very active.
Also you have learnt what food we must eat to be healthy and how
to make your healthy diet.
Was the information useful for you?
What was the most interesting and the most difficult at the lesson?

The lesson is over. Your marks are… Good-bye.
.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Урок 51
 Види їжі
Мета:
Навчальна: ознайомити учнів із новими ЛО; тренувати учнів в аудіюванні та вжи-
ванні ЛО; удосконалювати навички читання та перекладу, усного мовлен-
ня;
Розвиваюча:
розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу;
Виховна:
виховувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу до вчителя,
розширювати світогляд учнів на основі ознайомлення із культурою хар-
чування, дисциплінованість, виховувати культуру спілкування, слухання.
Обладнання: підручник, картинки, фотографії.

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson. Today
we continue to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll learn new
words and continue to speak about the right food, our habits of eating.

Уведення в іншомовну атмосферу
T. As for me, I like poems very much. And what about you? Do you
like poems?
Ps. Yes, we do.
T. OK. Let’s listen to a wonderful poem “Breakfast Time”.
Breakfast Time
(by Georgie Adams)
The juice in the mixer goes whee-whee-whir.
The cereal in my bowl goes crickle-crackle-snap!
The milk from the jug goes splish-sploosh-splosh!
The bacon in the pan goes sizzle-fizzle-splat!
The bell on the stove goes ping-ting-a-ping.
The coffee in the pot goes puff-podle-pop!
My teeth on the toast go crunch-crunch-crunch.
And daddy in the car goes peep-beep-parp!
“It’s time to go to school!”

ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 6, с. 97.

T Answer the questions.
1. What food do you like to eat?
2. What food is very useful for us?
3. What food isn’t useful for our health?

1.Мозковий штурм: 
Учні  думають, і протягом обмеженого часу записують свої ідеї.
 Make a list of your diet which must contain all the things we need,
such as vitamins and minerals.

2.Forming groups: Count off from A to D. As form the first group, Ds form another group, Cs , Ds- all the groups get together.

3.Синтез думок:  Discussion. Обговорення виконаних завдань.
T: Work in groups. Compare you lists and say why you have chosen  all these  things ?
Учні(експертні групи)роблять загальний звіт, який потім обговорює весь клас. Healthy and not healthy diets.

Example:
P1. As for me I like to eat sweets, chocolate, cakes and ice-cream.
I know that the useful food for us is cheese, milk, eggs, bread, fruit and
vegetables. Chips and sweets aren’t useful for us. So I made my healthy
diet. It contains butter, cheese, cornflakes, bread, eggs, nuts, beans,
fruit, vegetables, milk and sour cream.
T. Now you know that we must eat the right food. And all of you
have to remember the proverb “Good health is above wealth”.
Діти повторюють і заучують прислів’я.

Введення нової лексики.
С. 96.
1. Семантизація нової лексики.
2. Фонетичне відпрацювання нової лексики в структурах(робота в малих групах) Використовуються структури:
I like…? I don’t  like… I’d like to have for dinner…Do you want  …?

Читання
Впр. 4, с. 96.Read and say who eats potatoes( fish, eggs, chocolate, cheese).Who never eats sweets(cakes, meat).

Говоріння
Тренування учнів у вживанні лексики у непідготовленому спілкуванні. Клас знову об’єднується в групи. Кожна група отримує одну тему в голосуванні. Кожен член групи готує лист для інтерв'ю із запитаннями, які відповідають отриманій темі. Кожен учень повинен заповнити спочатку своїми власними відповідями перший   sample sheet  , а потім  опитати  якомога більше однокласників, порівняти результати опитування в групі і зробити зведений звіт харчових уподобань .

#1
What do you usually have for breakfast?
Name
Food
Drink
1


2


#2
 What do you usually have for dinner?
Name
Food
Drink
1


2


#3
What food do you hate ?
Name
Food
Drink
1


2


 #4
What food do you like ?
Name
Food
Drink
1


2



Письмо
Впр. 1, с. 94.
ІІІ. Заключна частина уроку
Домашнє завдання
Впр. 5, с. 97.

Підбиття підсумків уроку
T. Our lesson is almost over. Did you enjoy it? What new things
have you learned today?
Now you know that we must eat the right food. And all of you have
to remember the proverbs “Good health is above wealth”, “Live not to eat. But eat to live”, “Eat with pleasure, drink with measure”, “After dinner sit a while, after supper walk a mile”
------------------------------------------------------------------------------------------------


Урок №52.
Тема уроку: Харчові уподобання. Здорова та шкідлива їжа.
Вживання much” , “manyзі зчислюваними та незчислюваними іменниками. Розвиток навичок аудіювання.
Мета :
Навчальна:  актуалізувати лексику за темою; удосконалити навички аудіювання  з повним розумінням прослуханого з метою виявлення корисної інформації; поглибити знання учнів про іменник, дати поняття про злічувані та незлічувані іменники та вживання з ними  “much”, “many”.
Розвиваюча: розвивати комунікативні навички, уяву, увагу пам’ять, творчість, розвивати мовну здогадку та вміння аудіювати текст, що містить незначну частину невідомих слів;прищеплювати вміння самостійно працювати, сприяти загальнокультурному розвитку учнів
Виховна: прищеплювати культуру поведінки, уміння співпрацювати; виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Обладнання уроку: аудіозапис тексту для аудіювання, аудіозапис пісеньки для фізкульт хвилинки, зображення солодощів, продуктів, картки.

Перебіг уроку:

ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
І. Організаційний момент
Greeting.  Привітання.
Hello, pupils. You are welcome to the English world. How are you today? Are you in a good mood? Are you ready for the lesson &
2.Aim. Motivation.  Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Do you remember what topic we are learning? Yes, it is “Food. Sweets”. We have already learned a lot of words and some information of the topic. So, it is a good time to recollect all these things to see if you are ready for the lesson and help those who have some gaps on the knowledge of this topic. At the end of the lesson we will work at developing of your listening skills and check your listening comprehension . Let’s start our lesson.
   3.Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.
       Lexical and phonetical warming up.

I drink milk   , I eat cheese
I like nuts, I like greens,
I like cereals, I like beans.
These are things my body needs.
Chorus: But late at night
Under my bed-clothes
I eat chocolate, 
And no one knows.
I eat vegetable, I drink juice,
I like rice, I like fruit,
I like pasta every way,
I eat good things every day.
Chorus: But late at night
Under my bed-clothes
I eat chocolate, 
And no one knows.
I like honey on my bread,
I like  salad  and I like eggs ,
I drink water all day long-
All these things make me strong !
Chorus: But late at night
Under my bed-clothes
I eat chocolate, 
And no one knows

Учням пропонується  згадати, записати і назвати всі продукти, які вони почули та проговорили під час розминки. 
Контроль домашнього завдання
Впр. 5, с. 97.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
 1.You have cards on your desks. Here are some common ideas about food.
Your next task is to match the words with the correct definition, read them and discuss.
1)Eating carrots…                                          a)getting colds.
2)Fish is good for…                                       b)live long.
3)Eating cheese at night makes you…           c)good for eyes.           
4)Garlic keeps you from…                            d)sleeping.
5)Drinking coffee keeps you from…             e)your stomach.
6)Yogurt makes you…                                  f)dream.
7)An apple a day keeps…                              g)the brain.
8)Warm milk helps you…                              h)the doctor away.
9)A cup of tea settles…                                  i)go to sleep.
Keys : 1c, 2g, 3f, 4a, 5d, 6b, 7h, 8i, 9e.

2.Presenting Vocabulary. Робота з  новою лексикою теми «Солодощі» (Sweets). Відпрацювання лексики усно. Закріплення у формі шнтерактивної вправи  «Сніговий ком» ('' Snowball'')
Учні отримують завдання назвати всі назви солодощів з якими вони познайомились Кожен учень називає одне слово, яке у нього є на картинці. Наступний учень повторює всі слова, які назвали попередні учні і додає своє.
3.Grammar presentation and practice. Подання і відпрацювання граматичного матеріалу.
Злічувані та незлічувані іменники
Злічувані іменники можна порахувати: an apple, a carrot, a bananaa plum, a cup, a candy.
Незлічувані іменники не можна порахувати: water, milk, soup, meat,
Sugar, butter, salt, sand, poetry, peace, progress.
ВОНИ МАЮТЬ ТАКІ ВІДМІННОСТІ:
Злічувані іменники
Незлічувані іменники
1.Можуть вживатися з неозначеним артиклем:  This is a table. What a nice kitten!
1.Не вживаються з неозначеним  артиклем: This is snow. What fine weather!
2.Утворюють множину і вживаються з кількісними числівниками: There are four apples on the plate.
2.Не утворюють множини і не вживаються з кількісними числівниками
3.Вживаються зі словом  many: There are many pencils in the box.
3.Вживаються зі словом much: There is much water in the pond.
4.Запам’ятайте іменники, які в англійській мові є незлічуваними і тому вживаються в однині: news (новина/новини),
advice (порада/поради), furniture (меблі), money (гроші),  
fruit (фрукти), cream (вершки).


4.Виконання вправи 2, стор. 99. Робота в парах. Fill in these quiz questions. Use “ much” and “ many”. Then ask questions.
5. Physical warming up. Фізична та фонетична розминка:
IF YOU ARE HAPPY
If you are happy and you know it
Clap your hands!
If you are happy and you know it
Clap your hands !
If you are happy and you know it,
And you really want to show it,
If you are happy and you know it
Clap your hands !

If you are happy and you know it 
Stamp your feet!
If you are happy and you know it
Stamp your feet !
If you are happy and you know it,
And you really want to show it,
If you are happy and you know it
Stamp your feet!

If you are happy and you know it
 Shout “Hurray!”
If you are happy and you know it
 Shout “Hurray!”
If you are happy and you know it,
And you really want to show it,
If you are happy and you know it
Shout “Hurray!”

If you are happy and you know it
Do all three !
If you are happy and you know it,
Do all three !
If you are happy and you know it,
And you really want to show it,
If you are happy and you know it
Do all three !

7.Listening Comprehension. Розвиток навичок аудіювання.
·        Етап підготовки до аудіювання.
1)Виконання вправи 4а(ст.99)
Read the sentences and guess the meanings of the words in bold:
Tasty, fried, cornflakes, a toast.
2) Виконання вправи 4b(ст.100)
Agree or disagree with the statements below.  Work in pairs.

Етап аудіювання.
Учні двічі прослуховують аудіозапис вправи і виконують тестове завдання вправи 4c(ст.100).Listen about British food and check your answers. Put the headings in the order as your are listening to them.
Listening
People from another  countries often believe that British food is bad and not tasty. The most famous meal is  traditional  breakfast. It is fried egg, bacon ,  sausage, fried tomatoes, and fried bread. But most British people have toast with marmalade or cereals such as cornflakes.
A late breakfast or early lunch  is called brunch. Many British people eat very little for lunch and then have a big meal when they come home around 6 in the evening. It is called dinner. It is a cooked meal.
If you want to eat out,  there are a lot of different restaurants. Fish and Chips  Shops are their traditional Fast Food restaurants. There are also  a lot of Burger and Pizza  Places as well as Indian and Chinese  takeaways.
·        Етап перевірки розуміння змісту тексту. Інтерактивна вправа
“Senkan”
                      
У стислій формі відтворити почуте. Робота в групах по 4-6 учнів.

Зразок
1-й рядок
1 іменник
Britain
2-рядок
2 прикметники
Traditional, interesting
З-й рядок
3 дієслова, чи опис дії
Eat toast with marmalade, cornflakes
4- рядок
Фраза, яка передбачає особистісне ставлення до теми
I dream of eating out in London
5-рядок
Синонім до іменника в 1 рядку
Country of traditions

ІІІ.  Заключна частина уроку.
1.    Homework.  Домашнє завдання.
Ex. 5 p. 100. Your hometask is to do the quiz to find out how much you know about food. Match questions with answers. ARE YOU FOODIE?
     2.Summarizing. Підведення підсумків уроку.
T: Our lesson is coming to an end. During today’s lesson you have learnt how to  use “much” and “many” with countable and uncountable nouns , discuss questions about food which we eat every day and how to listen to and understand the text about eating habits in another countries. Today you’ve worked very hard, many of you have been very active. So, сheck yourself.


My achievements
Yes or No
1
I know the words, can write some of them        


2
I can ask and answer the questions about food

3
I can listen to and understand the text about eating habits in another countries      

4
I can tell about food and drinks       

5
I can use “much” and “many” with countable and uncountable nouns        

If you get 5 “yes” – it’s brilliant.
If you get 4 “yes” – it’s very good.
If you get 3 “yes” – it’s satisfactory.
If you get 2 “yes” – it’s bad.        
T: You work really hard today. Thank you for the lesson. Your marks are:
Reflection.
T:
Choose the drawing that reflects your mood:

The lesson was interesting.
I worked myself without teacher’s help.
The lesson was interesting.
I worked with a little help from my teacher and friends
The lesson was interesting.
But it was difficult for me.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Урок 53
Харчові звички. Здорова та шкідлива їжа
Мета:
Навчальна: формувати навички діалогічного та монологічного мовлення на рівні
мікровисловлювання;
Розвиваюча: розвивати мовну інтуїцію, розвивати фонема-
тичний та інтонаційний слух, розвивати комунікативні навички, мовну
здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість;
Виховна: розширювати світогляд учнів
на основі ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість,
виховувати культуру спілкування, слухання, заохочувати до вивчення
нового.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson.
Today we continue to work at the topic “Food and Drinks”. You’ll
learn new words and continue to speak about the right food, our habits
of eating.
Уведення в іншомовну атмосферу
T. Now answer my questions:
1. How many meals a day have you got?
P1. I have got four meals a day.
2. What is breakfast time in Ukraine?
P2. Breakfast time is between seven and nine o’clock in Ukraine.
3. What is lunch time in Ukraine?
P3. Lunch time is between eleven and twelve o’clock.
4. What is dinner time in Ukraine?
P4. It is between two or four o’clock.
5. What is supper time in Ukraine?
P5. It is between seven and eight o’clock.
6. What do you usually have for breakfast?
P6. I usually have cheese or sausage sandwiches and a cup of tea
for breakfast.
7. What do you usually have for dinner?
P7. I usually have soup or borsch and potatoes or spaghetti for
dinner.
8. What do you usually have for supper?
P8. I usually have porridge with milk for supper.
9. What are your favourite dishes?
P9. My favourite dishes are pizza and varenyky.
10. What are your favourite drinks?
P10. My favourite drinks are cocoa and apple juice.
11. What are Ukrainian popular dishes?
P11. Ukrainian popular dishes are borsch and varenyky.
12. What do you like to drink after breakfast and after dinner?
P12. I like to drink juice or tea after breakfast and after dinner.
13. Are you a good or a poor eater?
P13. I am a good eater. / I am a poor eater.

ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 5, с. 100.
Пояснення нового матеріалу
Виконання вправи 3, стор. 99. Робота в парах.Complete the dialogue and read it aloud.
Лексична гра
T. There are nineteen words connected with food. They go across
and down. Find the hidden words in the box and write them down.
Учні відшукують тематичну лексику і виписують у зошити.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
m
c
o
r
n
f
l
a
k
e
s
p
q
s
x
i
w
v
r
n
u
y
s
p
i
c
y
a
a
d
x
e
t
s
p
a
g
h
e
t
t
i
m
l
v
e
b
i
t
t
e
r
f
g
h
j
h
o
t
i
r
p
u
d
d
i
n
g
k
l
z
x
c
y
t
t
r
v
e
b
p
a
n
c
a
k
e
s
n
a
m
e
q
s
t
o
v
e
r
w
e
r
o
t
m
y
f
u
s
w
e
e
t
i
i
o
p
u
a
i
s
e
m
e
a
l
s
d
s
f
g
h
r
j
n
k
r
l
r
z
x
c
v
p
b
o
w
l
b
s
n
m
r
t
o
a
s
t
h
g
d
n
w
q
y

Keys: mixer, bowl, stove, toast, meals, prefer, spaghetti, dessert,
pudding, pancakes, cornflakes, vitamins, sweet, bitter, hot, salty, sour,
spicy, crisp.

T. Now your task is to make up your own sentences with the
words. Write down your sentences into your exercise-books and
read them.
P1. When my mother makes a cake she uses a mixer.

P2. Today I have eaten a big bowl of cereal.
P3. When we use a stove we must be very carefully.
P4. My favourite dish is toasts with jam.
P5. Usually I have got three meals a day.
P6. As for me I prefer to eat borsch for dinner.
P7. I want to eat spaghetti and a pudding for supper.
P8. My sister prefers pancakes for dinner

ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку
T. Our lesson is almost over. Did you enjoy it? What new things
have you learned today?
Домашнє завдання
Впр. 3, с. 99 (письмово).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Урок 54
Харчові уподобання
Мета:
 Навчальна: актуалізувати лексику за темою, практикувати учнів у вживанні лексики
з теми, формувати навички діалогічного мовлення;
Розвиваюча: розвивати комуніка-
тивні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість; вміння са-
мостійно працювати; сприяти загальнокультурному розвитку учнів, умін-
ню спілкуватися;
Виховна: виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент
Привітання
T. G ood a fternoon, children! I ’m glad t o see you at our lesson.
Today’s topic is “Food and Drinks”. You will practice using the words
on topic and improve your speaking skills. Now let’s start our lesson.
ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 3, с. 99.
Уведення в іншомовну атмосферу
T. Now your task is to read an opinion and give your respond. Add
information.
Example:
1. Breakfast is the most important meal of the day.
P1. Breakfast is the most important meal of the day.
P2. I don’t think so. I don’t eat big breakfast.

P1. What do you usually have for breakfast?
P2. I usually have a sandwich and a glass of juice.
2. It’s important to have hot soup for dinner.
P3. It’s important to have hot soup for dinner.
P4. I don’t think so. I don’t eat hot soup for dinner.
P3. What do you usually have for dinner?
P4. I usually have meat, a plate of spaghetti, pies and juice for dinner.
3. You can eat as many sweets as you want.
P5. You can eat as many sweets as you want.
P6. I don’t think so. I can’t eat many sweets.
P5. Don’t you like sweets?
P6. I like sweets very much but they are bad for teeth.

T. You have cards on your desks. Here are some common ideas about
food. Your next task is to match words with the correct definitions,
read them and discuss.
1. Eating carrots is a) getting colds
2. Fish is good for b) live long
3. Eating cheese at night makes you c) good for eyes
4. Garlic keeps you from d) sleeping
5. Drinking coffee keeps you from e) your stomach
6. Yogurt makes you f) dream
7. An apple a day keeps g) the brain
8. Warm milk helps you h) the doctor away
9. A cup of tea settles i) go to sleep
Keys: 1 c; 2 g; 3 f; 4 a; 5 d; 6 b; 7 h; 8 i; 9 e.
Пояснення правил
С. 101, 102.
Впр. 2, с. 100.
Письмо
Впр. 3, с. 100.
Впр. 4, с. 101.
Впр. 5, с. 102.
Розповіді учнів про улюблену їжу та напої
P1. My favourite meal is pizza. Today everyone loves pizza with
lots of cheese and different toppings. But have you ever thought about
the origin of Pizza and how it became so famous. Let me discover an
interesting fact and history about pizza.
Pizza was originally founded by the early Greeks who first baked
large, round and flat breads. Eventually the idea of flat bread became
famous in Italy where, in the 18th century, the flat breads called Pizzas
were sold on the streets and in the markets. At that time Pizza had no
toppings and it was enjoyed naturally.
P2. My favourite food is Spaghetti. My mum likes this dish very
much too. We would Spaghetti eat everyday but my father does not like
it very much. But when he is gone my mum and I eat it as much as we
want. Sometimes we don’t eat it with any type of sauce, just put a little
bit of butter and parmesan cheese.
P3. I like many dishes but my favourite drink is tea. Tea is the most
popular drink in Britain. Tea is an evergreen plant and never loses itsleaves. It was discovered 5,000 years ago by a Chinese Emperor. While
he was resting under a Camellia tree a leaf fell into his pot of boiling
water. Towards the middle of the 17th century, English sailors brought
tea to Britain. Tea helps us to relax. There are 1,500 different types
of tea. The British drink about 39 cups of tea a week. Tea is a natural
drink.
ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку
T. The lesson is over. Thank you for your work and attention! Your
marks are… Good-bye.
Домашнє завдання
Впр. 6, с. 104.

----------------------------------------------------------------------------------------------------


Урок 55
Улюблена їжа та напої
Мета:
Навчальна: актуалізувати лексику за темою, практикувати учнів у вживанні тема-
тичної лексики, формувати навички діалогічного мовлення;
 Розвиваюча: розвивати
комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість;
вміння самостійно працювати;
 сприяти загальнокультурному розвитку
учнів, умінню спілкуватися;
Виховна: виховувати зацікавленість у розширенні
своїх знань.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. 
Привітання.
T. Good morning, boys and girls! How are you? I’m very glad to see
you at our lesson. As you know, today we are going to speak about food
and drinks. And also today you have a task: at the end of our lesson
try to answer the question “Do you eat to live or live to eat?” Now let’s
start our lesson.

Уведення в іншомовну атмосферу. Riddles. Загадки
T. Let’s play a puzzle-game “What am I?” Listen attentively and guess
these puzzles. Your task is to write the words in your exercise-books.
1. I can be red or green or yellow. I grow in the tree in the garden. I am
tasty in autumn and in winter. What am I? (Apple)
2. I am very small. I am red. I grow in the orchard. I am ripe in summer.
Children like varenyky with me. What am I? (Cherry)
3. We are very tasty, when we are green. We grow in the kitchen garden.
We are tasty, when we are salty too. People like to eat us with
tomatoes in salads. (Cucumbers)
4. I am tasty, if you boil or fry me. And a little salt and butter, please.
You like me with meat, fish, salad. You eat me every day. What
am I? (Potato)
T. Now, will you try to make your own riddle. Let’s start.
P1. I am yellow and long. I am a fruit. Monkeys eat me. What am I?
(Banana)
P2. I am green and when you cut me open I am red. You eat me in the
summer time. I am a fruit. I am a big berry. What am I? (Watermelon)
P3. I am green or red. I am spicy and hot. I am a vegetable. What
am I? (Pepper)
P4. I am round and red. Some people think I am a vegetable but I am
really a fruit. People like to use me in a salad. What am I? (Tomato)
P5. I am white. I am cold. People eat me in summer when it is hot.
Children like me very much. What am I? (Ice-cream)

ІІ. Основна частина уроку

1Перевірка домашнього завдання
Впр. 6, с. 104.
2. Впр. 1, с. 105.

3.Актуалізація лексики:
Лексична гра ”Ranking” based on the names of  the dishes and their qualities. Each pupil should make such a chart:

Necessary to life
Cheap
Tasty
Healthy
Fattening
macaroni





fried potato





curds





Beetroot soup





water





fruit salad






T. Rank the dishes according to the 5 qualities, for example if you think that  you can get fat because of eating too much macaroni, put 1. Fried potato may be the second for getting fat.
3.Говоріння. Практикувати учнів  у спілкуванні –Speaking about healthy food.
Робота у малих групах із використанням технології «Мікрофон».
T. Form groups A/B/C/D and discuss your opinions- висловлювати думки швидко. По черзі, користуючись своєю табличкою.
Коло ідей-обговорюємо ідеї разом із класом та записуємо , або прикріплюємо картки з назвою їжі корисної для здоров’я

Читання. Драматизація.
Впр. 2, с. 105–106.
Письмо
Впр. 4, с. 107.
ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків
ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку
T. Today you’ve worked very hard, have been very active. During
today’s lesson you have practiced using the words on topic and improved
your speaking skills.

Домашнє завдання
Впр. 6, с. 108.
---------------------------------------------------------------------------------------------------


Урок 56
Улюблена їжа та напої
Мета:
Навчальна: актуалізувати лексику за темою, практикувати учнів у вживанні
тематичної лексики, формувати навички діалогічного мовлення та
монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання;
Розвиваюча: розвивати
комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість;
вміння самостійно працювати;
 сприяти загальнокультурному розвитку
учнів, умінню спілкуватися;
Виховна:
виховувати культуру спілкування, зацікав-
леність у розширенні своїх знань.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

 Перебіг уроку

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, boys and girls! How are you? I’m very glad to see
you at our lesson. As you know, today we are going to speak about food
and drinks. And also today you have a task: at the end of our lesson
try to answer the question “Do you eat to live or live to eat?” Now let’s
start our lesson.
ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 6, с. 108.
Уведення в іншомовну атмосферу. Тест
T. Read and answer the questionnaire. Work in groups of four and
talk about your answers to the questionnaire. Do you all have similar
answers or different attitudes and tastes?
Do you eat to live or live to eat?
1. When you buy food, which is most important?
a) appearance b) price
c) quality

2. If you buy apples, which kind do you choose?
a) red b) green
c) the cheapest
3. When you have a meal, what do you enjoy it most for?
a) the food b) the company
c) the relaxation d) the television
4. If you were stranded on a desert island what food would you miss
most?
a) chocolate b) steak
c) bread
5. If waiter suggests water, which do you ask for?
a) sparkling b) still
c) tap
6. When you look at the menu in a cafe, what do you usually choose?
a) a dish you know b) a dish you don’t know
7. If you are having dinner in a restaurant, will you always have a dessert?
a) yes b) no
8. If someone offered the following unusual food, which would
you try?
a) cheese-flavoured ice-cream b) strawberry-flavoured crisps
c) neither
9. If someone suggested a quick meal, what would you choose?
a) fast food b) a sandwich
c) a picnic d) something more substantial
10. What would you be happiest to leave out of your present diet?
a) meat b) vegetables and fruit
c) desserts
11. If you could put a flavour on stamps, what would you choose?
a) chilli b) cheese
c) banana d) another
e) none
12. If someone said “never eat anything you can’t pronounce” what
would you say?
a) I couldn’t agree more. b) Nonsense!
Score

ff 25–30 points. You are a true gourmet. You are adventurous in your
eating habits and not afraid to try something new. You appreciate
good food and if you opened your own restaurant you would probably
be successful.
ff 15–25 points. You are quite conservative in your eating habits, but
you know what you like and you enjoy your food. If you tried eating
a few different you might be pleasantly surprised.
ff 0–15 points. You don’t much mind what you eat as long as there is
plenty of it. However, you feel safest with foods you know. Why not
try something different for a change? If you try something new,
you may find that you like it.
1 a 2 b 1 c 3
2 a 2 b 2 c 1
3 a 3 b 2 c 1 d 0
4 a 1 b 2 c 3
5 a 2 b 2 c 1
6 a 0 b 2
7 a 1 b 2
8 a 3 b 2 c 1
9 a 0 b 1 c 2 d 3
10 a 2 b 3 c 1
11 a 1 b 1 c 1 d 0 e 0
12 a 0 b 3 c 3
T. As you see, we have to eat to live. All of us have different tastesT. As you see, we have to eat to live. All of us have different tastes
and eating habits but we must remember the main rule — we must eat
healthy food. What do you think?
P1. I think that people eat to live. We must eat much fruit and vegetables.
Eggs, cheese and milk are also very useful for people.
P2. I know that fish is very good for our health. And all sea products
are very useful.
P3. My mother is a doctor. And she says that we have to eat regularly.
Every child must eat four times a day.
P4. As for me I like to eat soup or borsch. I know we need these
dishes. They have many vitamins, especially borsch.
T. I see you understood that we eat to live, but do not live to eat.
I think we’ll continue our talk at the next lesson.
Виконання завдань
Впр. 5, с. 108.
ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку
T. Today you’ve worked very hard, have been very active. During
today’s lesson you have improved your speaking skills.
Домашнє завдання
Впр. 6, с. 108.

---------------------------------------------------------------------------------------------------




Урок 57
Улюблена їжа мого друга. Розвиток навичок письма.
Мета:
 Навчальна: актуалізувати лексику за темою, практикувати учнів у вживанні
тематичної лексики, формувати навички діалогічного мовлення та
монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання;
Розвиваюча: розвивати  навички письма,
комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу, творчість;
вміння самостійно працювати; сприяти загальнокультурному розвитку
учнів, умінню спілкуватися;
 Виховна:  виховувати культуру спілкування, зацікав-
леність у розширенні своїх знань.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.

 Перебіг уроку

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, boys and girls! How are you? I’m very glad to see
you at our lesson. Today we’ll continue to work at the topic “Food and
Drinks” and discuss the question what we like to eat.
ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 6, с. 108.
Уведення в іншомовну атмосферу
T. As for me, I like to eat some tasty foods. I like chocolate very
much and also I like meat, fish, fruit and, of course, vegetables, especially
cucumbers and tomatoes. But I don’t like sweet pies and buns.
And what about you? What do you like to eat?
P1. I like to eat sweets and cakes.
P2. I like to eat sausage.
P3. I prefer pizza, etc.
T. Do you like oranges?

P4. I like oranges very much.
T. And what about onions?
P5. I don’t like onions.
Робота в парах
T. Now we’re going to work in pairs. Take turns to ask and answer
the questions. Add information.
Example:
P1. Do you usually eat a big breakfast?
P2. No, I don’t. I usually have a sandwich and a cup of tea. What
about you?
P1. I usually have a big breakfast. I have a bowl of cereal, eggs and
a toast.
You Your friend
Do you eat a big breakfast?
Do you cook breakfast by yourself?
When do you eat your breakfast?
What do you drink in the morning: tea or coffee?
Do you like to eat fast food in the morning?
Do you eat rice or potato in the morning?
T. Now tell the class what you have learnt about your friend.
Example:
I’ve learnt that Andrew eats a big breakfast. He usually has bacon
and eggs, toasts with jam and a cup of tea for breakfast. Andrew has
his breakfast at 7.30. He doesn’t like to eat fast food in the morning.
He doesn’t eat rice but he eats mashed potato.

Лексична  гра Hurry up. На дошці слова за темою для двох команд A та B. Слова однакові, але різна послідовність. Клас ділиться на 2 команди і отримує чіткі інструкції: вчитель називає слово- учні по черзі вибігають до дошки. Забираючи слово з на картці. Або закреслюючи написане  на дошці. Виграє та команда, яка знає більше слів.

Writing
Виконання завдань:

1.Впр. 1, с. 109.Complete the sentences about yourself.

2., Впр. 2a с. 109.Work with your partner. Answer the questions and then check them with  him/her. How well do you know your friend?

3. ., Впр. 2b с.109. Write a report on the eating habits of your friend

ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку
T. Today youve worked very hard, have been very active. During
today’s lesson you have learnt a lot of interesting information and improved
your writing and  speaking skills.
Домашнє завдання
Впр. 3, с. 109.Make a menu for your café. Design it with drawings and cut-outs.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------



Урок 58
Проектна робота «Традиційна українська їжа»
Мета:
 Навчальна: формувати навички діалогічного та монологічного мовлення на рівні
мікровисловлювання, продовжувати вчити створювати та презенту-
вати проекти;
 Розвиваюча: розвивати мовну інтуїцію, розвивати фонематичний та
інтонаційний слух, розвивати комунікативні навички, мовну здогадку,
уяву, пам’ять, увагу, творчість; розширювати світогляд учнів на основі
ознайомлення із культурою харчування, дисциплінованість, виховува-
ти культуру спілкування, слухання, заохочувати до вивчення нового.
Обладнання: підручник, матеріали до проектної роботи.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент
Привітання
T. Good morning, children! I’m glad to see you. Let’s start our lesson.
Today we’re going to discuss some questions about meals which
we eat every day and we’ll make and present a project “Traditional
Ukrainian Food”.
ІІ. Основна частина уроку
Перевірка домашнього завдання
Впр. 3, с. 109.
Уведення в іншомовну атмосферу
1. Choose the Ukrainian food:
a) macaroni, borsch, omelette, holubtsi
b) borsch, cabbage soup (kapusniak), holubtsi
c) deruny, beefsteak, omelette, cabbage soup (kapusniak)
d) pudding, omelette, macaroni, beefsteak
e) pizza, holubtsi, omelette, macaroni, pudding
2. Is it true?
a) Hot dog is a fast food.
b) Pizza is a favourite German dish.
c) Borsch is a favourite Ukrainian dish
3. Borsch is made of:
a) potatoes, fruit, beans, meat
b) meat, carrots, cream, beans
c) beet, meat, tomato sauce, potatoes, cabbage
d) beet, macaroni, cabbage, lettuce, cheese
e) carrots, cream, soup, potatoes
Робота в групах над проектом «Традиційні українські страви»
T. Now we are going to work in groups. You have some pictures of
different products at your desks. Imagine that a group of foreign students
is coming to our school. Glue the pictures to make a poster
“Traditional Ukrainian Food” for a poster display.
Діти виготовляють плакати, добираючи потрібні малюнки.
T. Are you ready? Then put your posters on the blackboard and
describe them.
Діти по черзі захищають свої проекти.
Group 1
P1. Here you can see how to make a wonderful traditional Ukrainian
dish — borsch.
P2. Borsch is very delicious food.
P3. Borsch is my favourite food.
P4. My mum’s borsch is the best borsch I’ve ever eaten.
P5. To cook borsch we need: meat, beetroots, carrots, onions, potatoes,
a head of cabbage, pepper, tomatoes, salt and sour cream.
P6. There are a lot of vitamins in borsch.
P7. Borsch is tasty and useful.
P8. Borsch is our traditional food, etc.
Group 2
P1. My favourite dish is varenyky.
P2. Varenyky is a traditional Ukrainian dish.
P3. My mother cooks varenyky with cheese, potato, cabbage and
berries.
P4. The most delicious dish for me is varenyky with cherries.
P5. Varenyky with cherries are sweet and juicy.
P6. When I visit my granny she always cooks my favourite varenyky
with cherries.
P7. To cook varenyky with cherries we need: flour, water, eggs, salt,
sugar and cherries.
P8. I can eat varenyky with cherries every day, etc.
Учитель оцінює роботи груп та окремих учнів.
ІІІ. Заключна частина уроку
Підбиття підсумків уроку
T. You’ve worked very hard; many of you have been very active.

During today’s lesson you have learnt how to discuss questions
about meals which we eat every day and how to make and present projects
“Traditional Ukrainian Food”.
Домашнє завдання
Індивідуальні завдання по підготовці проекту (залежно від рівня підготовки учнів).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------










 [u1]


 [u2]

Комментариев нет:

Отправить комментарий